Германия обмисля забрана на пластмасовите торбички
Министърът на околната среда на Германия, Свеня Шулце, планира въвеждането на забрана за употребата на пластмасови торбички в Германия.
Индустрията и политиката в Германия успяват да си сътрудничат при борбата със замърсяването с пластмаса. Още през 2016 година бе сключено споразумение за таксуване на пластмасовите торбички. Най-често цената варира между 10 и 30 цента, а таксата засяга не само торбичките в хранителните магазини и супермаркетите, а всички търговци (магазини за дрехи, книги, техника и др.). Тази регулация допринесе за значително редуциране при използването на пластмасови торбички в Германия. Употребата на торбички през 2018 година възлиза само на 28 броя за година на човек, което е два пъти по-малко в сравнение с 2016 година.
През последните месеци големи вериги супермаркети, като Lidl, Aldi и Rewe изключиха от асортимента си торбичките за еднократна употреба, които се продават на касите. При тънките пластмасови торбички за плодове и зеленчуци все още няма регулации, но в повечето супермаркети не липсват алтернативи. Торбичките за плодове и зеленчуци за многократна употреба са поставени непосредствено до плодовете и зеленчуците и човек няма как да ги пропусне. В България също може да си закупите или ушиете подобни торбички.

Кликнете върху снимката за повече информация.
Според министърът на околната среда на Германия, Свеня Шулце, следващата стъпка за ограничаване на пластмасовите отпадъци е именно забраната на големите пластмасови торбички, които се използват в хранителни магазини, магазините за дрехи, играчки, книги и др. Министърът планира въвеждане на ограничения и при пластмасовите опаковки за плодове и зеленчуци, като една от мерките е производителите да заплащат такса за оползотворяването на опаковките, които използват за техните продукти.
Германия няма да е първата страна въвела забрана на пластмасовите торбички. Според данни на ООН забрана за импорт, експорт и употреба на пластмасови торбички има в 61 държави, а в 81 държави има въведена задължителна такса за пластмасови торбички.

* – само в определени щати или области в съответната държава има въведени ограничения.
През последните дни темата за забраната на пластмасовите торбички в Германия бе широко обсъждана, като множество експерти са на мнение, че това е политически трик. Според някои източници немските торбички не са най-големия проблем при замърсяването с пластмаса. Те често цитират огромни количества пластмаси, които попадат в океаните от Азия. Дали Германия и другите индустриални страни са толкова „чисти“ може да прочетете тук.
Разбира се, трябва да се помисли и за алтернативи. Въвеждането на забрана трябва да предоставя възможност за по-добри и екологични алтернативи. Какви биха били те и колко екологични ще са? С коя торбичка бихме допринесли максимално за доброто на околната среда – може да прочетете тук.