На плаж през зимата: №2 – Устието на река Ропотамо, резерват Ропотамо.
Това е второто видео от поредицата “на плаж през зимата“, заснето на 24.12.2018 при устието на река Ропотамо в природен резерват Ропотамо. С поредицата “На плаж през зимата” ще се опитам да ви покажа Българското Черноморие извън туристическия сезон.
Плажът при устието на река Ропотамо е един див и изключително красив плаж. Устието е част от природен резерват Ропотамо, който пък попада в защитената територия Натура 2000. В резервата се срещат 236 вида птици, от които 103 са вписани в Червената книга на България. Също така се срещат пясъчни лилии, видри, блатни и сухоземни костенурки, които също са защитени.
За жалост..
морето и реката изхвърлят доста отпадъци. Според плана за управление на резерват Ропотамо по дължината на реката са установени нелегални сметища. При повишаване нивото на водата реката транспортира тези отпадъци към устието / морето. В момента нивото на река Ропотамо не е високо и в близост до устието има доста отпадъци, които при пълноводие най-вероятно ще се озоват в морето. Виждат се и доста пластмаси, които не са произведени в България и най-вероятно са попаднали на плажа с помощта на морските течения. За жалост този плаж е доста труден за почистване. След почистване отпадъците трябва да се транспортират с лодка.
Разбира се, като “природен резерват” би трябвало не само ние, гражданите, да се чувстваме отговорни за това замърсяване, но и държавните институции.
През 2017 и 2018 на три пъти почиствах плажа, като бяха събрани различни количества отпадъци. Снимки от почистванията може да видите тук. В този линк ще намерите подробна информация за отпадъците при устието на река Ропотамо, както и по повече данни за замърсяването с пластмаса по Българското Черноморие.
След публикуване на видеото подадох сигнал до РИОСВ – Бургас и Басейнова Дирекция “Черноморски район”. От РИОСВ – Бургас получих отговор, че плажът се чисти от доброволци (тук няма да задълбавам, че за почистването на диви плажове и поддържане на резервати са предназначени средства) и ще бъде почистен през пролетта (април). През Юни 2019 приятелите от WIND2WIN, заедно с National Geographic организираха почистване, точно на този замърсен плаж. Бяха събрани близо един тон отпадъци, а от РИОСВ Бургас дадоха съгласието си за почистване в резервата, за което аз лично съм им благодарен. Снимки от почистването може да видите тук.
Никола Бобчев